30/06/11

(2011) Dotarea cu defibrilatoare de instruire a noilor centre de formare SMURD

Descriere: Noile centre de formare au primit baza materiala pentru desfasurarea in conditii optime a activitatilor didactice. Extrem de complexe, echipamentele includ simulatoarele si aparatura folosita in cadrul activitatii de interventie. Prin intermediul acestora, viitorii participanti vor urma cursuri teoretice, practice, simulari, evaluari si re-evaluari.

Pentru eficientizarea activitatii de instruire a medicilor si paramedicilor si avand in vedere necesitatea de a lucra cu aceleasi echipamente si in centrele de pregatire si pe masinile de interventie, inclusiv in cadrul activitatii de pregatire a pompierilor pentru acordarea primului ajutor, se recomanda achizitionarea unor defibrilatoare performante de instruire pentru centrele de formare SMURD.

Aceste noi centre de formare vin in sprijinul activitatii de instruire SMURD, care se desfasoara in prezent in cadrul Inspectoratelor pentru Situatii de Urgenta din Craiova, Galati, Iasi, Oradea, Timisoara, Targu Mures, municipiul Bucuresti (2 sub-centre) precum si Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila „Pavel Zaganescu” Boldesti. Astfel contribuie la dezvoltarea bazei de instruire specifice, necesara pentru desfasurarea in conditii optime a cursurilor de pregatire in domeniul primul-ajutor calificat si descarcerarii, crescând astfel capacitatea de instruire a viitorilor paramedici SMURD

Buget: 150.195 lei.